غزل٬ شراب٬ سيگار و غيره ...!

نميدانم چه اينجا خواهم نوشت٬ منتها مسؤليت اين نوشته تمام و کمال با اون بطری خالی شيراز است و خاکستر رومئو و ژوليت! ۷۵۰ سی سی شراب ۱۴ درصد٬ ميکنه به عبارت ۱۰۵ سی سی الکل٬ نيکوتين و ساير مخلفات اون عاشق و معشوق رو هم نميدونم چجوری بايد حساب کنم! فکر کنم اما٬ بد نباشه يه علامت اشتعال پذير به خودم بچسبونم! خانهء چوبی و ملک آتش بگير و هزاران دردسر!!!

خب٬ آهان! ميخواستم راجع به کيهان کلهر و گروهی به اسم غزل بنويسم. کيهان کلهر رو احتمالا در کنار اسمهايی چون حسين عليزاده و شجريان بشناسيد. نوازنده زبر دست کمانچه. از کمانچه برای من سازی زيبا و گوش نواز ساخته. چند روز پيش خبری خوندم مبنی بر اينکه دو اثر موسيقی ايرانی نامزد دريافت جايزه گرمی شده اند. يکی آلبوم بی تو به سر نميشودکه بر اساس مجموعه کنسرتهای دو سال پيش شجريان و پسرش٬ عليزاده و کيهان کلهر است. ديگری آلبوم باران که کار مشترکی است از کيهان کلهر و شجاعت حسين خان موسيقی دان و نوازنده سرشناس سيتار. جدا از کانديد شدن اين دو اثر برای جايزه ای معتبر در سطح بين المللی٬ زيبايی٬ کمال٬ و به روز بودن اين دو ست که برايم با ارزش است.

شجريان را همه ميشناسيم و ارزشش را ميدانيم. اگرچه٬ مجموعه ای که با همکاری گروه بالا ارائه ميکند واقعا بی همتاست. بی تو به سر نميشود و فرياد، دو کاری است که از اين مجموعه شنيده ام. هر دو زيبايند٬ به خصوص فرياد.

با گروه غزل سال پيش آشنا شدم٬ زمانی که برنامه ای از اين گروه در راديو شنيدم. بداهه نوازی بسيار زيبا و گيرايی بود از کيهان کلهر و شجاعت حسين خان و تلفيقی دلنشين از موسيقی ايرانی و هندی. از اين گروه ۳ اثر شنيده ام. اولين آلبوم اين گروه به سال ۹۷ و پس از تنها دو ديدار ۲۰ دقيقه ای اين دو نوازنده ضبط شد(lost songs of the silk road). باران آخرين اثر منتشر شده از اين گروه است که از زيبايی و پختگی بی نظيری برخوردار است. قطعاتی فوق العاده دلنشين٬ به خصوص قطعه طلوع.

بداهه نوازی از خصوصيات و مشخصات تقريبا منحصر به فرد موسيقی ايرانی و هندی٬ که تا حدی متاثر از موسيقی ايرانی است٬ می باشد. اثری که بداهه نوازی بر روی موسيقی بر جای ميگذارد٬ با توجه به شرايط زمانی و مکانی منحصر به فردش٬ بی همتاست و به هر اجرا روح و شخصيتی مستقل ميبخشد. برای من يکی از جذابيتهای موسيقی سنتی ايرانی است.

اميدوارم که يکی از این دو اثر بتواند جايزه امسال گرمی موسيقی جهان را از آن خود سازد.

 

/ 2 نظر / 14 بازدید

salam be maa ham sar bezanin